İsveç günlüğü...

    Merhaba sizlere İsveç-Växjöden sesleniyorum. Burası Avrupanın en yeşil şehri. Küçük şirin bir yer olan Växjö tam bir öğrenci şehri. Nüfusu 85000 olan şehirde yaklaşık 15000 öğrenci var. Şehir biraz sakin olsa da insanları çok cana yakın ve bir sorun olduğu zaman sorununuz çözülene kadar yardım ediyor asla bilmiyorum deyip kestirip atmıyorlar .Burada her şey çok disiplinli ve düzenli. O kadar düzenli ve disiplinli ki her günü aynı yaşıyorum gibi hissediyorsunuz. Belki hareketli yaşam tarzını sevenler için burası uygun olmayabilir  ama sakinlik ve şehir hayatından uzak bir yaşam istiyorsanız burası sizin için ideal yer olabilir. 

Växjö Cathedral

 

     Şimdi de biraz erasmus öğrencisi olarak okuduğum okuldan bahsedeyim. Üniversitenin adı Linnaeus üniversitesi. Üniversite genelde 20 kişilik sınıflardan oluşmakta ve sınıfta teknolojik her türlü materyal bulunmakta.(bilgisayar,sinevizyon ,tepegöz…). Erasmus öğrencisi olarak geldiğinize sevinmeyin çünkü üniversitede ciddi bir eğitim var. Alınan ders sayısı az olmasına rağmen ders yükü çok daha ağır. Değişim öğrencileri ve İsveçli öğrenciler aynı sınıflarda eğitim almakta. Derslerin çoğunda proje hazırlanarak ve sunum yapılarak işleniyor.  Okulun en fazla dikkat çekmek istediğim yeri kütüphanesi. Çünkü okulun büyük ,her türlü imkanların sunulduğu ve geç vakitlere kadar açık olan kütüphanesi bulunmakta. Burada kütüphane kültürü çok yaygın.  Ve günün her vakti öğrencilerle dolu olduğunu görürsünüz. Diğer dikkat çekmek istediğim nokta ise okulun dış mimarisi. Okul binalarının hepsi farklı şekilde dizayn edilmiş. Sanırım burada sanata çok önem verdiklerinden bu da gündelik hayatlarına yansımış.  :)


Linnaeus University Library

Ben Yusuf Arslan. Kısaca Acı bir kahve tadında blogunun yazarı, yüksek mühendis, posta pulu koleksiyoncusu, pikapların çoğu tozlu raflara kaldırılsa da plaksever ve yeni yerleri gezip görmeyi seven biriyim. Daha Fazlası

PAYLAŞ

BENZER YAYINLAR

SONRAKİ YAZI
« ÖNCEKİ YAZI
ÖNCEKİ YAZI
SONRAKİ YAZI »

8 yorum

yorum
21 Nisan 2015 12:09 delete

Erasmus'un ülkemizi ilk geldiği yıllarda taaa 10 yıl önce bizim sınıftan gidenler boş boş geze geze dersleri geçmişlerdi sonradan sıkılaştı iyi oldu bol keseden sınıf geçiyordu millet :)

Yanıtla
avatar
22 Nisan 2015 04:59 delete

İsveç eğitim sistemiyle diğer avrupa ülkelerinden biraz farklı. Önceki yıllardan gidenlerden duyduğuma göre en zor yerlerden biriydi. Kendini geliştireceksen git denmişti bana gerçekten de çok şey kattı bana. :)

Yanıtla
avatar
30 Nisan 2015 10:41 delete

Üniversite hayatımda gitmeyi Erasmus ile yurt dışına gitmeyi çok istemiştim. Ama bazı nedenlerden dolayı gitmemiştim. Şimdi yazını okuyunca eskilere döndüm. Senin adına çok sevindim. Başarıların daim olsun

Yanıtla
avatar
1 Mayıs 2015 14:15 delete

Teşekkür ederim, sağolun :)

Yanıtla
avatar
10 Aralık 2015 11:13 delete

en çok görmek istediğim yerlerden biri. işveç,norveç filan ama soğuğa hiç alışık olmadığım için tercih edemicem gibi geliyor :D

Yanıtla
avatar
11 Aralık 2015 19:14 delete

Soğuğa alışıyorsunuz yavaş yavaş, Dünyada bu kadar düzenli hayat tarzı varmıymış dersin. Bahar gelince İsveç tamamen değişiyor ve her yer yemyeşil oluyor. Bence görülmesi gereken ilk yerlerden biri :)

Yanıtla
avatar
4 Mayıs 2016 20:32 delete

Yusuf hangi bölümü okuyorsun merak ettim :-)

Yanıtla
avatar
5 Temmuz 2016 02:07 delete

Yorumdaki sorunu cevaplamadığımı daha yeni farkettim. Kusura bakma lütfen. Makine mühendisliğini okudum yani iki yıldır mühendisim :)

Yanıtla
avatar

Yazıma yorum yapabilmeniz için daha önceden hesabınızı seçmeniz gerekmektedir. Herhangi bir hesabınız yoksa anonim olarak da yorum yapabilirsiniz.