İsveç günlüğü...

İsveç
Växjö Şehri Girişindeki Tabela - İsveç
Merhaba sizlere İsveç-Växjöden sesleniyorum. Burası Avrupanın en yeşil şehri. Küçük şirin bir yer olan Växjö tam bir öğrenci şehri. Nüfusu 85000 olan şehirde yaklaşık 15000 öğrenci var. Şehir biraz sakin olsa da insanları çok cana yakın ve bir sorun olduğu zaman sorununuz çözülene kadar yardım ediyor asla bilmiyorum deyip kestirip atmıyorlar .Burada her şey çok disiplinli ve düzenli. O kadar düzenli ve disiplinli ki her günü aynı yaşıyorum gibi hissediyorsunuz. Belki hareketli yaşam tarzını sevenler için burası uygun olmayabilir  ama sakinlik ve şehir hayatından uzak bir yaşam istiyorsanız burası sizin için ideal yer olabilir. 
Växjö Şehir Merkezi - İsveç

Sweden
Linnaeus Üniversitesi Ana Binası - İsveç
Şimdi de biraz erasmus öğrencisi olarak okuduğum okuldan bahsedeyim. Üniversitenin adı Linnaeus üniversitesi. Üniversite genelde 20 kişilik sınıflardan oluşmakta ve sınıfta teknolojik her türlü materyal bulunmakta.(bilgisayar,sinevizyon ,tepegöz…). Erasmus öğrencisi olarak geldiğinize sevinmeyin çünkü üniversitede ciddi bir eğitim var. Alınan ders sayısı az olmasına rağmen ders yükü çok daha ağır. Değişim öğrencileri ve İsveçli öğrenciler aynı sınıflarda eğitim almakta. Derslerin çoğunda proje hazırlanarak ve sunum yapılarak işleniyor.  Okulun en fazla dikkat çekmek istediğim yeri kütüphanesi. Çünkü okulun büyük ,her türlü imkanların sunulduğu ve geç vakitlere kadar açık olan kütüphanesi bulunmakta. Burada kütüphane kültürü çok yaygın.  Ve günün her vakti öğrencilerle dolu olduğunu görürsünüz. Diğer dikkat çekmek istediğim nokta ise okulun dış mimarisi. Okul binalarının hepsi farklı şekilde dizayn edilmiş. Sanırım burada sanata çok önem verdiklerinden bu da gündelik hayatlarına yansımış.  :)
İsveç
Linnaeus Üniversitesi Kütüphanesi -İsveç


Ben Yusuf Arslan. Kısaca Acı bir kahve tadında blogunun yazarı, yüksek mühendis, posta pulu koleksiyoncusu, pikapların çoğu tozlu raflara kaldırılsa da plaksever ve yeni yerleri gezip görmeyi seven biriyim. Daha Fazlası

PAYLAŞ

BENZER YAYINLAR

SONRAKİ YAZI
« ÖNCEKİ YAZI
ÖNCEKİ YAZI
SONRAKİ YAZI »

Yazıma yorum yapabilmeniz için daha önceden hesabınızı seçmeniz gerekmektedir. Herhangi bir hesabınız yoksa anonim olarak da yorum yapabilirsiniz.