Bir Kahvenin Kırk Yıl Hatırı Vardır

Kahve

Kahve içmeyi seviyoruz. Çoğumuz güne bir fincan kahve içerek başlıyor. Kahve, arkadaşlarımızla hoş bir sohbet yanında ya da sabah kalktığımızda uykumuzu açmak için ideal bir içecektir. Dostlukların yapı taşıdır. Birbirimize sözler verirken bile bir kahveni içeriz artık veya bir kahve borcun olsun deriz.

Kahvenin keşfi Etiyopya'da Kaldi isminde bir çobanın keçileri güderken gördüğü değişiklikler ve ne olduğunu öğrenmeye çalışması sonucu ortaya çıkmış.

Kahvenin Osmanlı imparatorluğuna geliş tarihi kesin bilinmemekle birlikte, bazı tarihçiler tarafından ilk defa 1519 yılında I.Selim'in Mısır seferinden sonra İstanbul'a geldiği belirtilmektedir. Diğer hikayeye göre ise 1543 yılında Kanuni Sultan Süleyman döneminde Yemen valisi olan Özdemir Paşa tadını beğendiği kahveyi İstanbul'a getirmesi ile ilk tanışma oluyor. Kahvenin gelmesi ile ilk kahvehanenin açılması arasında yaklaşık 30 yıl gibi bir süre vardır. Başlangıçta özellikle gelir düzeyi yüksek ve okuryazarlar tarafından tüketilen kahve, hızla tüm İstanbul'a yayılmış ve çok sayıda kahvehane açılmıştır. Günümüzde ise dünyada petrolden sonra ticaret hacmi en yüksek 2.ürün olmuştur.

Kahve, antioksidan kaynağı olması, konsantrasyon yeteneğini artırması, alzhemer hastalığını önlemesi, şeker hastalığı riskini azaltması gibi pek çok faydası vardır. Faydalarından ziyade bizde bir kahvenin kırk yıl hatırı vardır. Şöyle güzel bir hikayesi de var.

Vaktiyle İstanbul'da Yemiş iskelesine bir gün bir yeniçeri gelir. Yeniçeri tüm müşterilerine benden bir kahve yap, fakat şu köşede oturan Rum gemi kaptanına yapmamasını söyler. Kahveci herkese kahve yapar, verir. Sonra iki kahve alıp Rum'un yanına oturur. Kahveci, biz de seninle içelim, der. Yeniçeri, ben sana o kafire kahve yapma demedim mi? diye çıkışır. Kahveci "Kaptana yaptığım kahve senden değil, ocaktandır ağa!" cevabını verir.
Aradan 40 yıl geçer ve kahveci savaşta esir düşer. Kahveciyi tanıyan Rum kaptan kendisine kırk yıl önce kahve ikram eden adamı unutmaz ve ona yardım eder.

Ben Yusuf Arslan. Kısaca Acı bir kahve tadında blogunun yazarı, yüksek mühendis, posta pulu koleksiyoncusu, pikapların çoğu tozlu raflara kaldırılsa da plaksever ve yeni yerleri gezip görmeyi seven biriyim. Daha Fazlası

PAYLAŞ

BENZER YAYINLAR

SONRAKİ YAZI
« ÖNCEKİ YAZI
ÖNCEKİ YAZI
SONRAKİ YAZI »

22 yorum

yorum
8 Ocak 2017 15:53 delete

Ahhhhh bir kahvemi içmeni isterdim

Yanıtla
avatar
8 Ocak 2017 17:09 delete

çok güzel bir hikayeymiş :) günde bir adet kahve gerçekten zihni dinç tutuyor.

Yanıtla
avatar
8 Ocak 2017 17:13 delete

Teşekkür ederim, kahveye hiçbir zaman hayır demem. O zaman yazıda da bahsettiğim gibi bir kahve borcun olsun diyelim. :)

Yanıtla
avatar
8 Ocak 2017 18:05 delete

Kahvesiz yapamiyorum. Tam bir tiryakiyim diyebilirim kahve yapmadan önce kavanozu kokluyorum içime çeke çeke, kokusu beni mest ediyor.

Yanıtla
avatar
8 Ocak 2017 18:46 delete

Sabah saat on en geç on bir arasının adı, KAHVE...

Yanıtla
avatar
8 Ocak 2017 19:42 delete

Sülaleden gelen bir alışkanlıkla sıkı çaycıyımdır ama kahveyi bize sütle pişirip vermelerinden itibaren sevmişimdir. Antioksidan olduğunu duyduğumdan beridir de günde bir kahve içerim en azından. Güzel bir yazı oldu, nerdeyse kahvenizi içmiş gibi oldum :) Teşekkürler bu sıcak yazı için :)

Yanıtla
avatar
8 Ocak 2017 19:49 delete

Bu yazının zamanı gelmişti... Acı yani şekersiz kahvenin de tadı ayrıdır. Enterasan bu yoğunlukta bir içecek ve acı bile lezzetli. Aromalı, faydalı uzun yıllar hatırı hak ediyor. 40 yıl sonra mocca olur mu bilmem, bizimki devam..

Yanıtla
avatar
8 Ocak 2017 21:01 delete

şu hikayeyi bilmiyodum yalnız. demek 40 yıl hatır burdan geliyo

Yanıtla
avatar
8 Ocak 2017 21:27 delete

Çok güzel bir yazi olmus. Sondaki hikayeyi de çok sevdim. Ben de tam bir kahve tiryakisiyim 😊

Yanıtla
avatar
8 Ocak 2017 22:46 delete

Kaldi'ye gönülden teşekkürler :)

Yanıtla
avatar
9 Ocak 2017 18:47 delete

Hehehe tamam borcum borç 👋👋

Yanıtla
avatar
9 Ocak 2017 19:20 delete

Teşekkür ederim, kahveniz hiç eksik olmasın :)

Yanıtla
avatar
9 Ocak 2017 19:21 delete

Karlı günlerde kahveli bir yazı iyi olur :)

Yanıtla
avatar
9 Ocak 2017 19:22 delete

Ben de beğendiğiniz için çok teşekkür ederim :)

Yanıtla
avatar
9 Ocak 2017 19:26 delete

Kahvenin kokusu benim için de en güzel kokulardan biridir. :) Hele de taze çekilmiş kahvenin kokusu ayrı bir güzeldir. :D

Yanıtla
avatar
9 Ocak 2017 19:28 delete

Kaldi'nin keçilerine de ayrı bir teşekkür etmek lazım :)

Yanıtla
avatar
9 Ocak 2017 19:29 delete

Benim için her zaman Kahve arası olabilir :)

Yanıtla
avatar
13 Ocak 2017 10:36 delete

Güne kahveyle başlayıp gün sonunda kafein koması tehlikesi olanlar da var unutmamak lazım (misal ben :)) blogunu hikaye kalpli kadın blog keşif etkinliği sayesinde buldum. takibe de aldım banada beklerim sevgiler :)

yenilenmeprojesi.blogspot.com.tr

Yanıtla
avatar
14 Ocak 2017 04:18 delete

Hoş geldiniz, sayfanıza hemen uğruyorum :)

Yanıtla
avatar
22 Ocak 2017 18:52 delete

merhaba blogger gazetesinden geliyorum,takibe aldım :) bana da beklerim. hikaye ne güzelmiş öyle !

Yanıtla
avatar

Yazıma yorum yapabilmeniz için daha önceden hesabınızı seçmeniz gerekmektedir. Herhangi bir hesabınız yoksa anonim olarak da yorum yapabilirsiniz.