Kartpostalın İzinde | 1.İzmir Buluşması ve Kapıma Gelenler


Uzun zamandır ilk defa kapımda bu kadar fazla kartpostal gördüm. Whatsapp veya Facebook messenger gibi uygulamalar ile aynı anda bu kadar çok ileti gelse inanın hiç sevinmezdim. İkisi Türkiye'den, İspanya'dan, Belarus'tan ve sonuncusu ise Tayvan'dan. Üzerinde geldiği yerlerden izler taşımasından ziyade, bir kişinin emeği ve saygısı var. Karşımdakiler benim için zahmet etmiş, üzerine pul yapıştırmış ve bunu posta ofisine veya posta kutusuna gidip atmış. Ben blogumda bu tür kartpostal ile ilgili yazıları onların değerleri vakitleri için yazıyorum. Tabii ki de teşekkürlerimi onlara ilettim.
Tayvan'dan Gelen Kartpostal

Düşündüğünüzde bunlara ne gerek var, diyebilirsiniz. Sanırım biz insanız; çevremizle iyi iletişim kurmak, arkadaşlar edinmek ve kısacası sosyal olmak gibi bazı önemli ihtiyaçlarımız var. Bu nedenle kartpostal göndermek veya kapında bir kartpostal göreceğini bilmek bile insanı mutlu etmeye yetebilecek şeylerdir. Benim yurtdışında yüzyüze tanıştığım bazı arkadaşlarım olduğu için kendimi şanslı hissediyorum. Eğer böyle bir durumunuz yoksa bir de postcrossing sitesini deneyin. Bunun için karşındakini tanımana bile gerek yok.  Uluslararası kartpostallaşma sitesine üye ol ve ilk kartpostalını sen gönder. Sonrasında dünyanın herhangi bir yerinden sana kartpostal gelmesini bekle.

Postcrossing 1.İzmir Buluşmasından Gelen Kartpostal

Postcrossing, Türkiye'de o kadar yaygın ve seviliyor ki geçtiğimiz 1 Nisan'da 1.İzmir Postcrossing buluşması yaptılar. Bu işe gönül vermiş kişiler bir kafede toplandılar, birbirlerinin kartpostallarını imzalayıp mektup arkadaşlarına ve postcrosser arkadaşlarına gönderdiler. Üstüne günün anısına kaşe yaptırmışlar. Bana da o güne özel kartpostallardan biri elime ulaştı. Bu kartpostalı kim gönderdi diye sorarsanız mutluluğun peşinde blogunun sahibi Şeyma Mektepli gönderdi. Buradan tekrardan teşekkürlerimi iletiyorum. Kendisinin bloguna bir göz atın derim. Çünkü, "Postcrossing nedir?" ve  "Mektup arkadaşı nasıl bulunur?" gibi soruların cevaplarını bulacaksınız.

İspanya, Barcelona'dan Gelen Kartpostal

Belarus'tan Gelen Kartpostal

Ben Yusuf Arslan. Kısaca Acı bir kahve tadında blogunun yazarı, yüksek mühendis, posta pulu koleksiyoncusu, pikapların çoğu tozlu raflara kaldırılsa da plaksever ve yeni yerleri gezip görmeyi seven biriyim. Daha Fazlası

PAYLAŞ

BENZER YAYINLAR

SONRAKİ YAZI
« ÖNCEKİ YAZI
ÖNCEKİ YAZI
SONRAKİ YAZI »

8 yorum

yorum
12 Haziran 2017 19:35 delete

Harika bir şey gibi gözüküyor ya. Özendim vallahi.

Yanıtla
avatar
12 Haziran 2017 23:30 delete

Madem ki Allah hepimizin yaratıcısı, bir şekilde birbirimizle her şekilde iletişim ihtimalimiz imkân dahilindedir. Bu hobine bayılıyorum Yusuf oğlum. Adresini bilsem hatıra olsun diye ben de bir kartpostal gönderirdim. Sevgilerimle oğlum :)

Yanıtla
avatar
14 Haziran 2017 00:47 delete

Teşekkürler, bence bu hobi değil de bir ihtiyacım gibi bir şey oldu :) Ece abla senden kartpostal almak çok güzel olur, neden olmasın? :D

Yanıtla
avatar
15 Haziran 2017 20:11 delete

Kartın sağ salim ulaşmasına sevindim :) Güzel bir etkinlik oldu, şehrinde olursa mutlaka katıl. Hatta istersen kendin de düzenleyebilirsin :)

Yanıtla
avatar
17 Haziran 2017 12:15 delete

Kendi şehrimde olursa zaten kaçırmam :) Buradan iyi bir postcrossing üyesi birkaç kişiyi tanısam etkinlik düzenleme gibi bir teklif yaparım :D

Yanıtla
avatar
19 Haziran 2017 01:32 delete

eceevren20@gmail.com Oğluma yollarım adresine :)

Yanıtla
avatar
28 Ocak 2019 14:19 delete

Kartpostalları görmek, geçmişe döndürmenin yanı sıra dijitalleşmenin acısını anımsattı. Postcrossing sitesini sayenizde öğrenmiş oldum.

Yanıtla
avatar

Yazıma yorum yapabilmeniz için daha önceden hesabınızı seçmeniz gerekmektedir. Herhangi bir hesabınız yoksa anonim olarak da yorum yapabilirsiniz.